8 kompetencji, które ułatwią Ci zdobycie pracy

Szukasz swojej pierwszej pracy? A może chcesz zmienić miejsce zatrudnienia lub planujesz się przebranżowić? Sprawdź, jakie umiejętności i cechy mogą ułatwić Ci zdobycie dobrej pracy.

 

Jakich umiejętności szukają pracodawcy?

Zmiany zachodzące na współczesnym rynku pracy są ściśle związane z rozwojem nowych technologii. W ostatnich latach wzrosło znaczenie kompetencji cyfrowych, ale i umiejętności językowych i konkretnych kompetencji miękkich. Ciągłe samodoskonalenie się i nabywanie nowych umiejętności jest kluczowe, aby dopasować swoje kompetencje do potrzeb rynku pracy.

 

Zastanawiasz się, jakie kompetencje są najbardziej doceniane przez pracodawców? Oto zestawienie umiejętności, w których rozwój warto zainwestować swój czas.

 

Kompetencje cyfrowe

W związku z technologicznym boomem istotną rolę odgrywają kompetencje cyfrowe - obecnie wiele branż wspieranych jest przez nowoczesne technologie. Umiejętności w tym obszarze mogą stanowić Twoją przewagę konkurencyjną – wciąż wielu pracowników nie rozwinęło ich na wystarczającym poziomie. Osoby biegłe w innowacyjnych, technicznych rozwiązaniach i narzędziach, mogą znacząco przyczynić się do wzrostu efektywności i optymalizacji działań wykonywanych w przedsiębiorstwie, a tym samym także do jego rozwoju. Programowanie, umiejętność wykorzystania specjalistycznych narzędzi cyfrowych w codziennej pracy oraz tworzenie treści i komunikacja online to umiejętności, które z pewnością ułatwi Ci znalezienie zatrudnienia.

 

Analityczne myślenie

Umiejętność logicznego łączenia faktów, analizy danych, wyciągania wniosków i podejmowanie na ich podstawie właściwych decyzji, to kompetencje, które mogą Ci się przydać na wielu stanowiskach. Analityczne myślenie jest jedną umiejętności najbardziej poszukiwanych przez liczne przedsiębiorstwa. Co ważne, nic nie zapowiada, że ta sytuacja ulegnie zmianie i takie kompetencje w najbliższej przyszłości staną się mniej wartościowe dla pracodawców.

 

Praca zespołowa

Często mamy okazję pracować nad jednym projektem w przynajmniej kilkuosobowej grupie, w której każdy odpowiedzialny jest za jego konkretną część. Sposób, w jakim komunikujemy się w zespole, może wpływać na efektywność naszej pracy. Empatia, zdolności komunikacyjne i otwartość na innych to cechy, które ułatwią nam pracę w grupie.

 

Twórcze myślenie

Kreatywność i chęć poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań, są niezwykle istotne w tak szybko zmieniającym się środowisku. Jeśli potrafić myśleć nieszablonowo i z łatwością wychodzisz poza utarte schematy, możesz odnieść sukces!

 

Komunikatywna znajomość języków obcych

Kompetencje językowe na współczesnym rynku pracy są niezwykle ważne. Coraz więcej firm rozszerza swoją działalność na nowe, międzynarodowe rynki i współpracuje na co dzień z zagranicznymi kontrahentami. Komunikatywna znajomość języka obcego wśród pracowników jest niezbędna, aby prowadzona przez nas komunikacja biznesowa przynosiła pożądane rezultaty. W dodatku wysokorozwinięte kompetencje językowe mogą nam też pomóc w stworzeniu profesjonalnego wizerunku firmy oraz ułatwić zdobywanie nowych kontaktów biznesowych.

 

Pracodawcy poszukują pracowników, którzy dobrze komunikują się po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku lub chińsku – jednak w niektórych branżach bardzo doceniana jest znajomość także bardziej niszowych języków. Warto zaznaczyć, że umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest teraz absolutną podstawą, a każdy kolejny język może stanowić naszą przewagę nad innymi kandydatami. Zadbaj o to, by płynnie komunikować się po angielsku zarówno w mowie, jak i piśmie. Nie jesteś pewien swoich umiejętności lub nie potrafisz przełamać bariery językowej w rozmowach z obcokrajowcami? Koniecznie zapisz się na kurs języka angielskiego i podnieś swoje kompetencje.

 

Prawo jazdy

Umiejętność prowadzenia samochodu często zwiększa perspektywy zawodowe kandydata. Zacznijmy od kwestii samej mobilności - w takim przypadku przy poszukiwaniach zatrudnienia nie trzeba ograniczać się jedynie do miasta, w którym mieszkamy, czy też miejsc, do których jesteśmy w stanie komfortowo dojechać komunikacją miejską. Możliwość dojazdu do pracy do innego miasta otwiera nam więcej możliwości zawodowych, więcej ofert jest dla nas dostępnych. Oczywiście w niektórych zawodach umiejętność prowadzenia auta jest po prostu koniecznością. Jeśli przymierzasz się do aplikowania np. na stanowisko kuriera czy przedstawiciela handlowego, zadbaj o aktualne prawo jazdy.

 

Jeśli nie masz takich uprawnień, a planujesz przebranżowienie lub dopiero rozpoczynasz poszukiwania pracy i interesują Cię oferty, w których prawo jazdy jest wymagane, koniecznie sprawdź szkoły jazdy z Twojej okolicy i zainwestuj w nowe umiejętności.

 

Dobra organizacja czasu

Dobry pracownik to zorganizowany pracownik. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem i stworzenia harmonogramu, wedle którego będziemy realizować przydzielone nam zadania, jest kluczowe do szybszego i rzetelnego wypełniania swoich obowiązków.

Pracownik powinien potrafić oszacować, ile czasu musi przeznaczyć wykonanie konkretnego zadania. Dzięki temu zaplanowanie harmonogramu pracy pozostałych osób odpowiedzialnych za konkretny projekt będzie znacznie łatwiejsze i zmniejszy się ryzyko opóźnienia jego realizacji.

 

Elastyczność

Zmiany na rynku pracy zachodzą szybko. Kompetencje, które ułatwiały nam zdobycie zatrudnienia jeszcze kilka lat temu, z biegiem czasu mogą zostać wyparte przez nowe umiejętności, bardziej dopasowane do potrzeb współczesnego rynku pracy. Elastyczność, rozumiana jako umiejętność przystosowania się do zachodzących zmian i reagowanie na nie poprzez nabywanie nowych kompetencji, jest tak ważna dla osób aktywnych zawodowo.

 

W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się przebranżowienie. Jeśli istnieje ryzyko, że Twoje miejsce pracy wkrótce zostanie zlikwidowane lub obecna praca po prostu nie przynosi Ci satysfakcji, koniecznie rozważ zmianę branży i zacznij rozwijać się w zupełnie nowym kierunku.